top of page
POSZUKIWANA

 

Jesień 1904 rok. Kraków. Wiitold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisław a Wereszyńskie go, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic.  Przesłuchiwani przez Witolda świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych. W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a zarazem uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych - przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską.

"Poszukiwana" to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne...

 

 

 

 

LATARNIE UMARŁYCH

 

Akcja książki dzieje się w 1900 roku w Krakowie.
Do Krakowa przyjeżdża z Paryża Witold Korczyński z zamiarem rozwikłania zagadki Żuawa Śmierci, tajemniczej postaci, która przed paroma laty dokonywała brutalnych zbrodni w Paryżu. Żuaw otoczony przez francuską policję znika. Powraca po trzech latach. W prowadzonym w Paryżu śledztwie brał udział Korczyński, który pomógł policji wpaść na trop zbrodniarza. Żuaw wiosną 1900 roku przysyła do Korczyńskiego kartkę w widokiem Krakowa, na której umieszcza kilka słów: „Tu się zaczęło i tu musi się skończyć”.Jest to wskazówka, że następną zbrodnię popełni właśnie w Krakowie. Kondracki chce zapobiec najgorszemu. Nie jest to łatwe, działa po omacku. Gubi się w domysłach i podejrzeniach. Kiedy jest już blisko mordercy, sytuacja gmatwa się.

Po tym krótkim wstępie, który być może zachęci do lektury zapraszam do małej wycieczki po Krakowie z dawnych lat. Dla tych, którzy lubią wędrować "palcem po mapie" zapraszam tutaj.

Pisząc książkę odkrywałam Kraków na nowo. Chcąc zachować realia epoki sięgałam do wielu źródeł. Pomocne okazaly się zdigitalizowane gazety i dzienniki z 1900r. udostępnione na stronie Biblioteki Jagiellońskiej. To istna skarbnica wiedzy.

PIRAMIDA ŚMIERCI

 

Akcja rozgrywa się współcześnie w trzech miastach - Warszawie, Włocławku i Lublinie.
Bohaterem jest komisarz policji Roman Gwadera, który po kilkumiesięcznej przerwie wraca do pracy. Pech chce , że w ostatni weekend urlopu, wychodząc od znajomego, na klatce schodowej odkrywa zwłoki zastrzelonego mężczyzny. W toku śledztwa okazuje się, że ofiarą padł Andrzej Babicz, wiceprezes poważnej firmy inwestycyjnej, na krótko przed śmiercią zwolniony dyscyplinarnie za narażenie firmy na ogromne straty i podejrzane transakcje. Gwadera wraz ze swoimi współpracownikami: policyjną świeżynką, bystrą i obiecującą panią podkomisarz Katarzyną Wejner oraz karierowiczem Jakubem Osmałkiem przesłuchuje osoby z otoczenia wiceprezesa; odkrywają fakty z jego życia, które mogą pomóc w skierowaniu śledztwa na właściwe tory, a zarazem wkraczają do hermetycznego świata wielkiego biznesu, giełdowych spekulacji i ryzykownych inwestycji. Będą mieli okazję poznać ciemną stronę intensywnego życia pokolenia młodych, zdolnych i ambitnych ludzi wplątanych w bezlitosny wyścig szczurów, gdzie dominuje pęd do kariery i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, a jakikolwiek przejaw słabości poważnie rzutuje na profesjonalizm delikwenta. Równolegle z prowadzonym śledztwem Gwadera będzie musiał naprawić nadwątlone więzi rodzinne, a także uporządkować sprawy uczuciowe - nieoczekiwanie okaże się, że atrakcyjna Małgorzata Wolańska, z której osobą komisarz wiąże pewne nadzieje, stanie się zakładnikiem w śmiertelnie niebezpiecznej grze, w której stawką są ogromne pieniądze.


Recenzja: Andrzej Zaniewski - autor bestsellerowej powieści Szczur.
"Są powieści, od których trudno się oderwać. odkładasz i zastanawiasz się niemal natychmiast: co dalej? Powoli poznajesz bohaterów... Schody w twoim domu sa podobne do tych, na których komisarz Roman Gwadera znajduje zamordowanego

 

 

 

 

 

 

bottom of page